Sa oled siin

Videoanalüütika võimalikkus Andmekaitse Inspektsiooni vaatest

25.02.2021
Kaameravalve alasse sisenemine
Videovalve alasse sisenemine

AKI veebist www.aki.ee/et/videoseminar leiab järelevaadatava videoseminari „Videovalve ja analüütika“, kus tehnoloogianõunik Urmo Parm käsitleb tänast õigusruumi videovalve korraldamiseks, annab ülevaate, millega peab vastutustundlik andmetöötleja arvestama ning vastab eelnevalt saadetud küsimustele videoanalüütika võimalikkuse kohta.

 

Illustratsioon kirjeldab kolme olukorda algoritmilise valvekaameraga. Erinevad tunnused on markeeritud kaabude ja sallidega.

 

NR 1: Videovalves jälgitakse algoritmiga inimesi üldistatult, ilma et inimestel oleksid mingisugused tunnused ning et keegi oleks unikaalse tunnuse alusel eraldi välja toodud. Andmetöötlus on võimalik ilma inimese nõusolekuta, kuid vaja on leida õiguslik alus, mis saab olla õigustatud huvi või tulla seaduse sättest.

NR 2: Videovalves jälgitakse algoritmiga inimesi segmenteeritult, ilma et üksikult oleks keegi eristatud. Andmetöötlus on võimalik ilma inimese nõusolekuta, kuid vaja on leida õiguslik alus, mis saab olla õigustatud huvi või tulla seaduse sättest.

NR 3: Videovalves jälgitakse algoritmiga inimesi nii, et see sisaldab potentsiaali luua inimesest tema unikaalse tunnuse põhjal võrdlemist võimaldava malli, mida saab kasutada konkreetse inimese kohta info kogumiseks. Selline tegevus on seaduslik tänases õigusruumis vaid siis, kui inimese on andnud nõusoleku.

Illustratsiooni autor Kustas Budrikas