Andmekaitse ei takista hepatiidileviku tõkestamist

28. Sept 2011
PrintPDF Jaga
Andmekaitse Inspektsioon ei nõustu Viljandi maavanema Lembit Kruuse probleemipüstitusega, et andmekaitse seadus hepatiidileviku tõkestamisel piduriks osutub – selline rõhuasetus on vildakas ja viitab seadusandluse lünklikule tundmisele.

Tavaolukorras on tõepoolest arstil kohustus hoida saladust, kuid nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadus sätestab arsti kohustuse korraldada nakkushaigega kokkupuutunud isiku terviseuuringu ja vajadusel määrata ravi – see ei olegi maavanema ega ühegi teise ametniku pärusmaa.

Lisaks on võimalik saada selliseid andmeid isikute enda nõusolekul, näiteks kutsudes üles neid inimesi end vaktsineerida laskma, kelle lähedane on nakatunud. Sundkorras vaktsineerimine oleks nagunii võimatu. „Taaskord on tekkinud olukord, kus andmekaitse on sobiv vabandus ametnike mugavusest tingitud abitusele“: sõnab Andmekaitse Inspektsiooni peadirektor Viljar Peep.

Seega olukorras, kus inimene ise avaldab soovi end haiguse eest kaitsta, ei ole takistuseks ei andmekaitse ega ükski tervishoiuteenuse osutamise reegel.

Tegemist on vastusega Viljandi Maavanem Lembit Kruuse sõnavõtule ERR-i hommikuses saates „Terevisoon“. Andmekaitse Inspektsiooni poole ei ole seni kõnealuste kaebustega pöördutud.

Heade soovidega,
Stiina Liivrand
Andmekaitse Inspektsiooni nõunik

6274134
55666000

 

 


Päästa Liisa ID!
TerviseandmeteKaitsefoorum
targalt internetis bänner