Sa oled siin

Sotsiaalvõrgustikes sõbrustamisele tõmba selged piirid

14.02.2014

Andmekaitse Inspektsioon juhib suhtlusportaalide kasutajate tähelepanu sellele, et nad ise ei ohustaks oma isikuandmete liigse avaldamisega enda privaatsust ja eraelu puutumatust. Panime sõbrapäeva puhul sotsiaalvõrgustikes suhtlejate jaoks kokku kümme nõuannet. Suhtlusportaali kasutajatele mõeldud põhjalikuma meelespeaga saab tutvuda siit >>.

1. Enne kasutajaks registreerimist veendu, et suhtlusportaal on sinu jaoks. Tutvu kasutajatingimustega. Enne konto loomist mõtle, millise mulje jätad teistele kasutajatele ja kuidas see sind tulevikus mõjutab.

2. Tutvu privaatsussätetega ja loe läbi kasutajatingimused. Sealt saad ülevaate, kui palju sinu andmeid salvestatakse ja kas need on teistele kasutajatele kättesaadavad.

3. Privaatsuse huvides võiksid võrgukeskkonnas kasutada varjunime, kuid mitte kunagi kellegi teise nime – see võib kahjustada tema õigusi ja sulle tuua kaasa kriminaalvastutuse.

4. Internet ei unusta. Kõik, mida oled avaldanud iseenda või teiste kohta, on pärast võrgust uuesti leitav. Mõtle enne, kui midagi avaldad.

5. Kasuta turvalist salasõna ja vaheta seda mõne aja tagant. Mõtle välja süsteem, kuidas luua hõlpsasti meeldejäävaid salasõnu.

6. Kui keegi hakkab sinuga võrgus suhtlema, ära jaga talle enda ega oma lähedaste andmeid enne, kui veendud tema usaldusvääruses. Ära võta kergekäeliselt vastu võõraste sõbrakutseid. Privaatsussätete all pane oma isikuandmed nähtavaks ainult sõpradele ja usaldusväärsetele tuttavatele. Ära avalda oma telefoninumbrit, kodust aadressi, päevaplaani jmt infot. Sellised andmed võivad puudutada ka su lähedasi.

7. Ära avalda teiste inimeste andmeid ilma nende nõusolekuta. Ära laima ega solva kedagi. Mõtle enne, kui avaldad, sest võrk ei ole anonüümne koht – arvesta, et sind on võimalik hiljem tuvastada.

8. Kui lisad oma profiilile pilte ja videoid, siis vaata need hoolikalt üle, kuna neil võib olla jäädvustatud keegi, kes avaldamisega ei nõustu. Ära avalda endast pilte, mida peaksid tulevikus häbenema.

9. Kui külastad suhtlusportaali mobiiliga, mõtle, kas tahad, et GPS-positsioneerimine määrab su asukoha ja annab portaalis sellest teada.

10. Kontrolli oma andmete kättesaadavust. Enda kohta päringut tehes vaata, kas su suhtlusportaali profiil on otsimootorite kaudu leitav. Profiili avalikkust saab tavaliselt muuta privaatsussätete alt. Kui otsustasid portaalist lahkuda, siis veendu, et isikuandmed on päriselt kustutatud ja konto suletud.