Sa oled siin

Sõjapõgenikke aidates tuleb austada haavatavas olukorras olevate inimeste privaatsusvajadust

07.03.2022

Eestisse on jõudnud esimesed sõja eest põgenema sunnitud inimesed Ukrainast, peamiselt emad lastega. Tunnustame inimeste siirast tahet sõjapõgenikke aidata ja kutsuda ka teisi üles oma abi pakkuma. Meie inimeste abivalmidus on imetlusväärne ja me kõik saame anda oma panuse Ukraina sõjapõgenike toetuseks.

Sooviga aidata on viimastel päevadel sotsiaalmeedias jagatud ka pilte või videoid Eestisse jõudnud lapspõgenikest. Sellega seoses soovitame alati esmalt sügavalt kaaluda, kuidas oma üleskutseid ja abistamistahet sotsiaalmeedias teistele edasi anda. Põgenike kannatusi edasi andes tuleb austada haavatavas olukorras olevate inimeste privaatsusvajadust. Kõik põgenikud ei pruugi olla valmis oma kannatustest avalikult rääkima ega soovi enda ja oma laste kujutamist ohvritena. 

Ka heast tahtest tehtud postitus sotsiaalmeedias võib põhjustada lastes edaspidi põgenemisega seotud traumade uuesti läbielamist. Seepärast tuleks enne põgenikest tehtud piltide või videoklippide avaldamist neilt inimestelt kindlasti nõusolekut küsida. Lapse heaolu tagamise eest vastutavad eeskätt tema vanemad, kes otsustavad koos lapsega, kas pildi või video jagamine on nende jaoks sobiv.

Samas tuleb ka nõusoleku olemasolu korral arvestada, millises emotsionaalses seisundis on sõjapõgenikud, ja igal juhul hoolikalt jälgida, et sotsiaalmeediapostitus ei kahjustaks mingil moel laste huve. 

Teavet selle kohta, mida veel tuleks arvestada sotsiaalmeedias piltide ja videote jagamisel, leiate Andmekaitse Inspektsiooni veebilehelt näiteks küsimus-vastus rubriigist. Laste õigustes aitab orienteeruda lasteombudsman, kelle lehelt leiate infot laste huvide esikohale seadmiseks.