28. jaanuaril tähistatakse andmekaitsepäeva

26. Jaan 2018
PrintPDF Jaga

Pühapäeval, 28. jaanuaril tähistatakse üle maailma andmekaitsepäeva. Rahvusvaheline andmekaitsepäev on pühendatud andmekaitsealaste õiguste tutvustamisele ja andmetöötlusega seotud riskide teadvustamisele.

Andmekaitsega seotud küsimused saadavad meid kõiki igal sammul. Meie isikuandmeid töödeldakse kogu aeg – olgu siis töösuhetes, suhtluses riigiga, seoses tervisemuredega arstil käies, poes kaupu ostes, reisides või näiteks internetis surfates. Sageli kõigi nende tegevuste juures inimene ise ei teadvustagi, et isikuandmete töötlemine on osa sellest protsessist.

Üldjuhul ei olda teadlikud võimalikest andmekaitsealastest küsimustest, probleemidest või riskidest, mis erinevates elusfäärides ette võivad tulla. Seetõttu ei osata oma isikuandmeid ka kaitsta ega teata, kuhu pöörduda või mida teha olukorras, kus isikuandmeid on väärkasutatud.

Kõikvõimalike andmekaitsega seotud küsimuste ja muredega tasub pöörduda Andmekaitse Inspektsiooni poole. Inspektsioon kaitseb õigust era- ja pereelu puutumatusele isikuandmete kasutamisel ning astub välja kodanike õiguse eest pääseda ligi enda kohta kogutud andmetele. Andmekaitse Inspektsiooni üheks eesmärgiks on aidata kujundada ühiskonda, kus väärtustatakse üksikisiku õigust eraelule.

Nõu saab küsida Andmekaitse Inspektsiooni nõuandetelefonil 5620 2341. Valveametnik vastab nõuandetelefonile igal tööpäeval ennelõunal kell 10.00–12.00 ja pärastlõunal kell 14.00–16.00. Erandlikult on neljapäeviti vastamisaeg lühem, sel päeval saab telefoni teel nõu küsida kell 10.00–12.00 ja 14.00–15.00. Sagedasematele küsimustele leiab vastused ka inspektsiooni kodulehelt www.aki.ee.

Iga-aastase andmekaitsepäeva eesmärk on näidata inimestele, milliseid isikuandmeid nende kohta kogutakse ja töödeldakse, miks seda tehakse ning millised on nende õigused andmete töötlemisega seoses.

Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee ettepanekul tähistatakse andmekaitsepäeva 28. jaanuaril riikides, kes on ratifitseerinud isikuandmete automatiseeritud töötlemisel isiku kaitse konventsiooni. See konventsioon on isikuandmete kaitse alustala, mis koostati 28. jaanuaril 1981. aastal Strasbourgis ja seetõttu on tähtpäev valitud konventsiooni koostamise kuupäevale.


Päästa Liisa ID!
TerviseandmeteKaitsefoorum
targalt internetis bänner