Sa oled siin

(PM) Häirekeskus võib saada õiguse abikõnesid positsioneerida ja avalikke turvakaameraid jälgida

17.12.2013

Häirekeskus võib saada õiguse hakata hädaabinumbriga ühendust võtnuid mobiilselt positsioneerima ja jälgima reaalajas avalike turvakaamerate pilti, et vajadusel hädaabi ka ilma abikutsungita välja saata, kirjutab Postimees.

Siseministeeriumist kooskõlastusringile läinud päästeseaduse muutmise eelnõu lubab hädaabinumbrile 112 helistajat positsioneerida, et häirekeskus saaks kiiremini ja täpsemalt kindlaks teha sündmuse asukoha ning vajadusel abi saata. „Positsioneerimise täpsus sõltub telefonioperaatorite ja telefonide võimekusest,“ ütles siseministeeriumi teabeseireosakonna osakonnajuhataja asetäitja Andrus Kroon Postimehele.

Siiani pole eraldi süsteemi hädaabikõne tegija positsioneerimiseks. Sideettevõtjad peavad küll vahetult pärast häirekeskusele kõne ühendamist tegema häirekeskusele kättesaadavaks andmed helistaja asukoha kohta, kuid keskusel ei ole õigust sideettevõtjalt saadud teavet kasutada, sest helistaja asukoha tuvastamine on isikuandmete töötlemine. Nüüd antakse seadusemuudatusega häirekeskusele see õigus.

Helistajaid hakatakse positsioneerima projekti GIS-112 raames, mille eesmärk on vähendada hädaabiteate saabumise ja abi sündmuskohale jõudmise vahelist aega. Selleks vajaliku digikaardi kasutuselevõttu rahastab Eesti–Šveitsi koostööprogramm.

„Projekti raames varustatakse kõik pääste- ja kiirabisõidukid GPS-seadmega, mis võimaldab häirekeskusel näha nende asukohta reaalajas ja saata väljakutsele lähim brigaad. Läheduse arvutab välja kasutusele võetav süsteem. Ka sõidukid varustatakse kaardirakendusega, mis võimaldab neis näha abivajaja võimalikult täpset asukohta. Kaardirakendusel on erineva infoga kaardikihid, mille aktiveerimisel saavad nii päästjad kui ka kiirabi näha kaardil erinevate objektide geoinfot, nt tuletõrje veevõtukohti jmt,“ rääkis Kroon.

Digikaardile kantakse abiressursside asukoht ja staatus, väljasõiduplaan jm andmed, mida kasutaja otsustab kuvada. Helistaja asukoha tuvastamine on digikaardi kasutamise esimene samm.

Rakendus on ühtlasi sammuks Euroopas kasutusele võetava eCall-süsteemi suunas. See uutesse sõidukitesse paigaldatav riist- ja tarkvara võimaldab automaatselt või manuaalselt võtta ühendust hädaabinumbriga 112. Vastavalt euroliidu direktiivile tuleb süsteem käivitada hiljemalt 1. oktoobriks 2015.

Teise uuendusena antakse päästeseaduse muudatusega häirekeskusele õigus kasutada avalikes kohtades olevate turvakaamerate pilti, mida seni näevad vaid juhtimiskeskuse politseinikud. 1. novembril 2014 läheb kogu hädaabiteadete menetlemine üle häirekeskusele. See võimaldab häirekeskusel vajalikku abi saata ka juhul, kui otsest kõnet hädaabinumbrile ei tehta.

Eelnõu kohaselt antakse häirekeskusele õigus pilti reaalajas jälgida, kuid mitte salvestada, väljavõtteid teha ega kopeerida. Salvestamine ja info edasine kasutamine jääb politsei pädevusse.

Allikas: Postimees 16./17.12.2013