Inspektsioon: laste pidev filmimine koolis pole lubatud

8. Mai 2014
PrintPDF Jaga

Viljandi Paalalinna kooli juhtkonna otsusega jäädvustati põhikooli teise astme ühe klassi koolitunnid videolindile, et hiljem koos lastevanematega analüüsida õpilaste käitumist. Andmekaitse Inspektsioon leiab aga, et kuigi filmimise kasutamine õppetöö eesmärgil ja turvakaamerate kasutamine turvalisuse tagamiseks on igati mõistlik, ei ole laste ja ka täiskasvanute pideva jälgimise alla seadmine lubatud.

Koolis filmiti õpilasi pooleteise nädala jooksul ning direktor Aavo Palo sõnul oli see eelnevalt kokkulepitud. Ka lapsevanemad olid teadlikud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vanematega kokkulepe toimus Studiumi ehk e-päeviku kaudu," märkis Palo, öeldes, et otsest tagasisidet lapsevanemad selle kohta ei andnud, samas ei tulnud ka vastuväiteid.

Direktori sõnul filmiti lapsi selleks, et saavutada veidi probleemses klassis parem töömeeleolu ja arendada lastes rühmatöö oskusi.

"Lastevanemate koosolekul läbi viidud analüüs andis vanematele pildi sellest, kuidas tema laps on kaasatud õppeprotsessi. Lastevanematele see meeldis," selgitas õppealajuhataja Janika Kivistik filmimisest tulnud kasu.

Paalalinna kooli juhid leiavad, et otseselt seadust nad rikkunud ei ole, küll aga oleks vaja võtta lastevanematelt filmimiseks kirjalik nõusolek.

"Otseselt luba ei olnud, aga samas oli lapsevanemaid teavitatud ja minu teada ühtegi negatiivset tagasisidet ei tulnud. Seda, et mõni lapsevanem vastu oleks olnud, ka ei olnud," rääkis lapsevanem ja kooli hoolekogu liige Helle Mändla.

Andmekaitse Inspektsiooni hinnangul on tegemist piiripealse juhtumiga. Peadirektor Viljar Peep ütles, et inimeste pidev jälgimise all hoidmine, kui põhjendatud erandjuhud välja arvata, pole mõistlik. Veelgi enam: see on neile alandav ja häiriv.

"Sellised kohad, kus töökohas või õppeasutuses hoitakse töötajaid või õpilasi pideva jälgimise all selleks, et nende distsipliini ja korrast kinnipidamist jms jälgida, ei ole üldiselt lubatud," selgitas Peep.

Ta lisas, et vaevalt soovivad need lapsevanemad, kes oma laste pideva jälgimise heaks kiidavad, et seda tehakse ka nende endi töökohal.

Inspektsioon plaanib veel tänavu korraldada mahuka erikontrolli, mis puudutab kaamerate kasutamist koolis ja töökohal.

Kirjutab ERR. Uudise koos videoga leiate siit.


Päästa Liisa ID!
TerviseandmeteKaitsefoorum
targalt internetis bänner