ERR: Uuring - Eesti elanikud usaldavad kergekäeliselt oma privaatseid andmeid erinevatele institutsioonidele

21. Okt 2015
PrintPDF Jaga

Eesti elanikud usaldavad sageli oma andmeid internetis üsna kergekäeliselt – 74 protsenti leiab, et neil pole midagi varjata. See omakorda viitab asjaolule, et tihti ei teata, mida kogutud andmetega täpselt tehakse või teha võidakse.

Nii teadlased kui ka meediaettevõtjad ja riikide järelvalveorganid jagunevad kahte leeri. Ühte neist kuulub näiteks Facebooki looja Mark Zuckerberg, kelle äriloogika tugineb mõtteviisil, et privaatsus on surnud ning varjata pole midagi (nothing to hide).

Viimane lähenemine kuulub nende valitsuste järelvalveorganitele, mis tegutsevad põhimõttel, et inimeste pidev jälgimine ei riku nende privaatsust, sest kui jälgimise käigus avastatakse inimene tegemas midagi ebaseaduslikku, siis polegi tal õigust privaatsusele.

Ja siis on teine grupp teadlasi ning institutsioone, kes leiavad, et privaatsus pole mitte ainult valgust kartvate asjade varjamine, vaid õigus otsustada, mida avalikkusega jagada. See aga nõuab omakorda, et inimene teaks, kuidas oma andmeid näiteks internetis hallata, kelle kätte ta andmed usaldab.

Just seda, kuidas käivad Eesti elanikud ümber oma andmetega internetis, uurisid Tartu ülikooli teadlased. Uuringus osales 959 Eesti elanikku vanuses 15-74.

Mis selgus?

Selgus esiteks see, millele olid varem osutanud ka Euroopa Liidu statistikaameti Eurostat andmed: eestlased on erinevate institutsioonide suhtes väga usaldavad ning annavad väga kergekäeliselt enda kohta käivaid andmeid välja.

Uuringu üks autoritest Tartu ülikooli sotsiaalmeedia lektor Maria Murumaa-Mengel rääkis eile Tallinnas toimunud infokirjaoskuse konverentsil, et 74 protsenti Eesti elanikest leiab, et neil pole midagi varjata. Uuringu andmetest selgub lisaks, et 88 protsenti küsitletutest peavad vältimatuks oma andmete väljaandmist, kui soovivad kasutada mõnd teenust või hüve. Viimase näiteks võib tuua oma kontaktandmete või kasutajaandmete kogumise lubamist ettevõtetel, et saada tootesoodustust või kasutada nutirakendust.

Loe lisa: http://novaator.err.ee/v/yhiskond/7935aa60-c850-45bd-be7f-98e0b66739ac/uuring-eesti-elanikud-usaldavad-kergekaeliselt-oma-privaatseid-andmeid-erinevatele-institutsioonidele

Uuring: http://www.eihr.ee/privaatsus-inimoigusena-ja-igapaevatehnoloogiad/

ERR/Novaator 20.10.2015


Päästa Liisa ID!
TerviseandmeteKaitsefoorum
targalt internetis bänner