ERR: Euroopa Komisjon ja Washington sõlmisid viimasel hetkel ajaloolise kokkuleppe

3. Veebr 2016
PrintPDF Jaga

Euroopa Komisjon saavutas Washingtoniga viimase hetke kokkuleppe andmevahetusreeglite üle. Uus lepe peaks USA luurel takistama eurooplaste andmete massilise kogumise, mida õigustühiseks kuulutatud Safe Harbour lepe ei suutnud tagada.

USA ja Euroopa Liidu vaheline andmevahetuskokkulepe Safe Harbour kaotas tõsiseltvõetavuse juba 2013. aastal pärast Edward Snowdeni paljastusi, mis maalisid elava pildi NSA ja teiste julgeolekuasutuste massilisest andmekogumisest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lepe sai surmahoobi möödunud oktoobris, mil Euroopa Liidu kohus selle õigustühiseks kuulutas. Liikmesriikide andmekaitsjad andsid Brüsselile ja Washingtonile kolm kuud, et leppida kokku uutes tingimustes, mis vastaksid Euroopalikule arusaamale andmekaitsest.

Veel täna pärastlõunal polnud selge, et kompromiss sünnib, kuid paari tunni eest teatas Komisjon, et läbirääkimised on lõppenud. "Lõpetasin just kõnelused USA kaubandusministri Pritzkeriga ja mul on hea meel, et Komisjoni kolledž kiitis läbirääkimiste tulemused heaks," teatas Euroopa Komisjoni õigusküsimuste volinik Vera Jourova.

Ka Euroopa komisjoni digitaalse ühtse turu asepresident Andrus Ansip kinnitas, et uus kokkulepe tagab eurooplaste andmete kaitse USA territooriumil.

Kokkulepe, millega maetakse maha Safe Harbor ja kutsutakse ellu EU-US Privacy Shield lubab andmeülekande reeglid iga-aastaselt üle vaadata. Samuti luuakse USA-s uus institutsioon - ombudsman riigidepartemangu juurde, kes hakkab tegelema andmekaitsekaebustega.

"Ameerika ühendriikides on kokkulepitud tingimused ka õiguslikult siduvad. See tähendab, et esimest korda USA-EL andmevahetuse ajaloos on meil sellised kirjalikud ja siduvad tagatised," toonitas Ansip.

Euroopa Parlamendis andmekaitseküsimustega aktiivselt tegelev Marju Lauristin on värskele leppele hinnangute andmisel ettevaatlik. "Enne kui öelda, kas parlament rahul on, peame teksti nägema, kuid jutu peale võib öelda, et sellega võiks rahul olla juhul, kui see teostub," märkis Lauristin.

Enne uute reeglite jõustumist peavad leppe teksti heaks kiitma liikmesriigid. Ansipi sõnul võib see võtta kuni kolm kuud.

ERR 02.02.2016 http://uudised.err.ee/v/valismaa/f012fdf8-5b74-4811-870c-80be32a12290/err-brusselis-euroopa-komisjon-ja-washington-solmisid-viimasel-hetkel-ajaloolise-kokkuleppe

 


Päästa Liisa ID!
TerviseandmeteKaitsefoorum
targalt internetis bänner