Eesti Päevaleht: Parkimisettevõte saab inkassofirma abiga trahvitava inimese isikule jälile

13. Märts 2015
PrintPDF Jaga

Kuidas on isikuandmed ja telefoninumber nii vabalt kättesaadavad ning neid osatakse seostada?
Aastaid EuroParki parklaid probleemideta kasutanud Toomase (nimi muudetud) telefonile saabus hiljuti inkassofirmalt sõnum: „Tere! Informeerime, et Teil on täitmata kohustused! Palume kohe ühendust võtta.”

Toomas tegigi seda. „Minult küsiti kohe minu isiku kindlakstegemiseks isikukoodi ja seejärel, kas konkreetsel autol ja minul on seos, muidugi ma ütlesin neile kõik, sest ei arvanud, et nad midagi kuritarvitada soovivad,” rääkis ta.

Inkassofirma jõuab telefoninumbri ja auto registreerimisnumbri abil ise omanikeni.

Toomas maksis koos inkassofirma tasuga kolmekordseks kasvanud trahvisumma kohe ära, kuid tema isikuni jõudmine tekitas talle meelehärmi. Kuidas tema isikuandmed ja telefoninumber nii vabalt kättesaadavad on ning kuidas osati seostada ta numbrit ja autot? „Ma mõtlesin neilt küsida, kuidas ja mis alustel see sõnum minuni ikkagi jõudis, sest telefoninumber üksinda ei peaks mind ju otseselt autoga siduma,” selgitas ta. Kuidas siis oskas inkassofirma eraparklas trahvi saanud auto järgi Toomasele sõnumi saata?

Esiteks annab inimene enda mobiilinumbri teada juba parkimisrakendust kasutades. EMT pressiesindaja rõhutas siiski, et firmadel ei ole ligipääsu numbri omaniku või kasutaja muudele andmetele, näiteks tema nimele. Seega pole telefoninumbri omanikku ja parkijat ainult sellele tuginedes võimalik kokku viia.

Inimestel on õigus teada, kust nende isikuandmed pärinevad

On võimalik, et inimene on kasutanud eraparkla teenust, nt mobiilselt parkinud, mistõttu saab parkimiskorraldajale teatavaks telefoninumber ja sõiduki registreerimisnumber. Kui inimene trahvi ära ei maksa, on parkimiskorraldajal õigus edastada telefoninumber ja sõiduki registreerimisnumber inkassoteenuse osutajale. Inkassoteenuse osutajatel ei ole samuti juurdepääsu liiklusregistri andmetele, nemad saavad kasutada üksnes avalikke allikaid, näiteks ametlikke teadaandeid. Sageli annavad inimesed ise oma andmed telefoni teel.

Kui inimesele jääb arusaamatuks, kuidas on tema isik sõiduki andmetega seotud või millistest allikatest isikuandmed pärinevad, siis isikuandmete kaitse seaduse § 19 alusel on neil õigus nõuda isikuandmete töötlejalt vastava info edastamist.

 

Eesti Päevaleht 13.03.2015 http://epl.delfi.ee/news/eesti/parkimisettevote-saab-inkassofirma-abiga-trahvitava-inimese-isikule-jalile?id=70988797

 

 


Päästa Liisa ID!
TerviseandmeteKaitsefoorum
targalt internetis bänner