Äripäev: Inspektsioon hoiatab andmeäri musta turu eest

2. Juuni 2015
PrintPDF Jaga

Andmekaitse inspektsioon manitseb mustal turul liikuvate andmebaaside ostjaid ettevaatlikkusele, sest ettevõtetele üritatakse müüa vananenud „kaupa”, millel puudub väärtus.

Umbes kuu aega tagasi algatas andmekaitse inspektsioon Äripäeva materjalide põhjal uurimist, et välja selgitada salapärase 170 000 isikust koosneva andmebaasi päritolu. Toimetus sai andmebaasi enda käsutusse tänu ajakirjanduslikule eksperimendile, mille käigus väitis andmemüüja, et müüb sideoperaatori Elisa kliendiandmeid. Operaator ise on seda eitanud.

„Inspektsioon on antud menetluse käigus saanud vastused kõigilt sideettevõtetelt, kellelt selgitust küsisime. Kõik kolm sideettevõtet väidavad, et oma sisejärelvalve käigus nad andmeleket ei tuvastatud,“ teatas AKI avalike suhete nõunik Margit Liivoja. Menetluse käigus selgus, et tegemist on umbes viie aasta taguste andmetega.

„Sideettevõtete antud info põhjal ei kattu üle poole antud numbritest ettevõtte andmebaasi praeguse seisuga ehk number on seotud hoopis teise isiku nimega, kui antud andmefailis näidatud. Numbrid on antud aja jooksul kas vahetanud omanikku või on kliendi nimi antud andmetes olnud algusest peale vale. Vananenud info tõttu on raske tuvastada, kust on saadud andmed, mille põhjal andmebaas koostati,“ täiendas Liivoja.

Ta lisas, et sideettevõtete antud info põhjal on inspektsioonil alust jätkata menetlust mõne seotud isiku küsitlemisega.

Inspektsioon soovitas kõikidel mahukate kliendibaasidega ettevõtetel kasutada andmetöötluseks spetsiaalselt programmi, mis annab kliendibaasi sagedaste päringute tegemisest automaatselt märku, et edaspidi andmete potentsiaalne lekitaja kergemini tuvastada.

„Taoliste andmebaaside soetajaid aga peame vajalikuks hoiatada nn mustal turul kauplejate eest, kuna antud menetlus on näidanud, et adekvaatsete andmete asemel üritatakse ettevõtetele maha müüa vananenud „kaupa”, millel puudub kasutusväärtus,“ lisas Liivoja.

Äripäev 01.06.2015 http://www.aripaev.ee/uudised/2015/06/01/inspektsioon-hoiatab-andmeari-m...


Päästa Liisa ID!
TerviseandmeteKaitsefoorum
targalt internetis bänner