Sa oled siin

Isikuandmetega mustkunsti ei tehta

28.01.2021
kübar ja võlupulk

Andmekaitse Inspektsiooni peadirektor Pille Lehis kirjutab tänases Postimehe arvamusloos, et kui mustkunstnik saab enamjaolt meilt aplausi näiteks selle eest, kui ta musta eesriide taga publikult saadud jänesest võlub välja hundipere, siis andmetöötleja sellistele mustkunstitrikkidele ei tahaks kuidagi aplodeerida. Andmetöötlejalt ootame läbipaistvust.

Tänasel, rahvusvahelisel isikuandmete kaitse päeval, 28. jaanuaril, võiks igaüks meist endalt küsida, kas ma olen nõus, kui minu isikuandmed on tiritud mustkunstitrikkide maailma? 

Teenusepakkuja igasugune tegevus isikuandmetega peab olema kogu töötlusprotsessi vältel läbipaistev. Et seda saavutada, tulebki esmalt meil endil algatuseks küsida, kas ma tean, kellega ja milleks ma oma isikuandmeid jagan ja kas kõiki küsitud andmeid on ikka eesmärgi täitmiseks vaja.

Tõsi, vahest ei tundu oluline, kuidas näiteks uhiuus üle interneti küpsetusprogramme vahetav praeahi või häälkäsklusega pardel isikuandmeid täpselt kasutab või kellega jagab, kuid just läbi iseenda teadlikkuse oma õigustest saamegi suunata protsesse nii, et andmetöötlejate tegevus oleks läbipaistvam.

Võrgus on kõik logid ajas ja ruumis omavahel ühendatavad ning jälgitavad ja kui enne e-teenuse saamist ei ole aega välja selgitada olulist infot, siis sel juhul on mõistlik vaikimisi arvestada, et sisestatud isikuandmed võivad rännata ettearvamatuid radu pidi edasi ja keegi ei tea, kuhu ja kuna need välja jõuavad.

Kui inimestena oskame oma andmete üle ise paremini kontrolli omada, saab digimaailm olema meie enda jaoks kindlasti turvalisem paik.

Head isikuandmete kaitse päeva!

Artikkel Pille Lehis: Isikuandmetega ei trikitata