Sa oled siin

Balti riikide järelevalveasutuste kohtumine 2023. aastal

30.08.2023

27. - 29. augustil toimus Tallinnas Balti riikide andmekaitse järelevalveasutuste (Andmekaitse Inspektsioon, Datu valsts inspekcija, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija)  töökohtumine, mis on kujunenud juba iga-aastaseks traditsiooniks. 

Kohtumisel andsid kõigi asutuste peadirektorid, Eestist Pille Lehis, Lätist Jekaterina Macuka ja Leedust Dijana Šinkūnienė ülevaate eelmise aasta olulisematest tegevustest, komistuskividest ja arutleti asutuste plaane ka edaspidiseks.

Olulisemate teemadena olid laual avaliku- ja erasektori veebisaitide küpsiste auditi lähenemisviiside parimate tavade vahetamine, isikuandmetega seotud rikkumiste uurimine. Ühtlasi jagati parimaid praktikaid ja kogemusi veebi- ning kohapealsete kontrollide (tõendid, dokumendid) kogumise üle.

Kuna Eestis toimub peagi Schengeni hindamine, siis andsid Leedu kolleegid ülevaate nende riigis toimunud Schengeni hindamisest ja jagasid näpunäiteid oma kogemusest. Riikide õigusosakondade juhid arutasid digiteenuse seaduse, andmehaldusseaduse ja NIS 2 direktiivi rakendamisest.

Pille Lehis võtab ürituse kokku kui väga produktiivse ja vajaliku korra aastas kohtumisena, mis annab Balti asutustele häid praktikaid ja natuke vabamas õhustikus kasulikku infovahetust. Ta sõnab, et: „Üha enam globaliseeruvas maailmas on eriti oluline omada häid sõpru ja koostööpartnereid, kellega jagada ühiseid rõõme ja muresid. Balti riike seob lisaks ühisele sarnasele lähiajaloole ka see, et meie riikide väiksuse tõttu oleme enamus ettevõtete jaoks justkui üks turg, mistõttu on eriti oluline jagada üksteisega nii praktilisi häid kogemusi kui ka õppida üksteise ebaõnnestumisest.“

Läti peadirektor sekundeerib ja nõustub kohtumise olulisuses. „Igal aastal ootame neid kohtumisi põnevusega, sest need annavad meile väärtusliku võimaluse saada uusi kogemusi ja õppida üksteiselt. Andmete privaatsus muutub pidevalt ning uued tehnoloogiad mõjutavad seda, kuidas me isikuandmeid haldame. Meie iga-aastased kogunemised mängivad olulist rolli meie töötajate harimisel viimaste uuenduste osas. Lisaks aitavad koosolekud meil kontrollida, kui hästi meil läheb ja mida võiks parandada. Kuigi iga Balti riigi inspektsioon seisab silmitsi oma ainulaadsete probleemide ja igapäevaste raskustega on meil kõigil ühine eesmärk – andmesubjektide kaitse“, räägib Jekaterina Macuka.

Leedu direktor sõnab, et pole kahtlustki, et meie Balti riikide ühistöö ja need juba traditsiooniks saanud kohtumised on väga edukad. „Mul on hea meel, et sel aastal saime oma meeskonnaga jätkata seda traditsiooni, kus jagasime aasta jooksul kogutud kogemusi, sealhulgas: haldusuuendused, GDPR-i seire- ja järelevalvetegevuse prioriteedid ja järeldused. Infosüsteemide järelevalve kogemus, mis on seotud Schengeni alaga, valmistudes eelseisvateks uuteks õigusaktideks, kus käsitletakse tõhustatud andmete jagamist ja Euroopa ühiskonna üldist digitaliseerimist.“

Kohtumiseni juba uuel aastal, sedapuhku Lätis!