Sa oled siin

Andmekaitsespetsialistide ringkiri

25.08.2023

Andmekaitse Inspektsioon saatis välja andmekaitsespetsialistide vajalikkust välja toova ringkirja. Eesmärk on meelde tuletada, miks on andmekaitsespetsialist oluline. Ringkirjas toome välja, miks andmekaitsespetsialisti üldse vaja oleks ning millised asutused ja organisatsioonid on kohustatud andmekaitsespetsialiste määrama.

  • Iga organisatsioon töötleb vähemal või suuremal määral isikuandmeid. Isikuandmed on väärtuslik vara, mida tuleb kaitsta volitamata juurdepääsu, kasutamise ja avalikustamise eest. 

Andmekaitsespetsialisti on kohustatud ametisse määrama kõik avaliku sektori asutused ning näiteks ka andmetöötlejad, kelle põhitööks on eriliigiliste isikuandmete ulatuslik töötlemine või kes korrapäraselt ja süstemaatiliselt jälgivad isikuid. Andmekaitsespetsialiste on vaja, et kontrollida organisatsiooni vastavust andmekaitsealastele nõuetele, olla andmete töötlemisel võimalikult läbipaistev ja arusaadav ja suurendada organisatsiooni üleüldist turvalisust. 

Lisainfot leiab Andmekaitse Inspektsiooni juhendist "Isikuandmete töötleja üldjuhend" (PDF)ja ka artiklis Andmekaitsespestialist, kus tuuakse välja andmekaitsespetsialisti ülesanded ja vajalikud oskused. Andmekaitsespetsialisti määramisest saab lugeda lähemalt SIIT.