Sa oled siin

AKI ja TÜ Eetikakeskuse pressiteade: Tallinnas arutletakse privaatsuse ja andmekaitsega seotud probleeme

08.01.2013
 9.-10. jaanuaril Tallinnas Rahvusooper Estonias toimuval konverentsil käsitletakse privaatsuse ja andmekaitse eri aspekte ja probleeme.

„Isikuandmete töötlemine on inimeste elus üha olulisemal kohal - me puutume sellega igapäevaselt kokku nii töö- kui ka eraelus. Andmekaitse probleem on eriti terav sellistes valdkondades nagu inimeste, kaupade ja teenuste liikumine, teadustöö ja -uuringud, internetis surfamine ja sotsiaalvõrgustikes suhtlemine," sõnab konverentsi peakorraldaja TÜ eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutrop privaatsuse teema olulisuse kohta. Tema sõnul on tehnoloogia kiire areng ja globaliseerumine tõstatanud vajaduse arutleda privaatsust puudutavate eetiliste põhimõtete üle ning vajadusel täiustada ka õiguslikke regulatsioone.

„Privaatsuse näol on tegemist olulise väärtusega, mis võib põrkuda mõne teise tähtsa väärtusega, nt turvalisuse, tervise või teadusliku teadmisega; samas kaitseb privaatsus ise jälle autonoomiat ja demokraatiat. Eetilises plaanis huvitab meid küsimus, kas eri väärtuste kaalumisel on lahendus universaalne või tuleb arvestada kultuurilist ja sotsiaal-majanduslikku konteksti," sõnab prof Margit Sutrop.

Konverentsi käigus analüüsitakse Euroopa Komisjoni poolt väljapakutud andmekaitse reformikava ning sellega kaasnevaid võimalikke mõjusid nii Eestile kui ka Euroopale kui tervikule.

Eesti Andmekaitse Inspektsiooni peadirektor Viljar Peep vaagib reformi mõjusid Eesti IT-arengu võtmes. „Andmekaitse loob infoühiskonna arenguks vajalikku usaldust. Ilma selleta on raske edendada digitaalset majandust ja e-riiki. Katse valdkonda üle reguleerida ei ole parim viis usalduse loomiseks. Lahendusi tasub pigem otsida ühiskonna avatusest ning usaldusväärsete e-lahenduste juurutamisest - eeskätt riiklikust e-identideedist. "Konverentsil  patroon on Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves. Sõna võtavad Beate Rössler (Amsterdami Ülikool, Holland), Emilio Mordini (Teaduse, Ühiskonna ja Kodakondsuse Keskus (CSSC), Itaalia), Peter Hustinx (Euroopa Andmekaitse), Margit Sutrop (Tartu Ülikooli eetikakeskus), Anu Realo (Tartu Ülikooli psühholoogia instituut) ja Viljar Peep (Eesti Andmekaitse Inspektsioon).


Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli eetikakeskus ja Andmekaitse Inspektsioon. 
Konverentsi toetavad Justiitsministeerium ning Haridus- ja Teadusministeerium programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" raames.

Konverentsi kava leiate aadressilt: http://www.eetika.ee/1174448


Lisainfo:

Triin Käpp, TÜ eetikakeskuse projektijuht, triin.kapp@ut.ee, 56 909 272

Stiina Liivrand, Andmekaitse Inspektsioon, stiina.liivrand@aki.ee, +372 55 666 000


Head soovides,


Stiina Liivrand

Andmekaitse Inspektsiooni nõunik

55 666 000