Soovitusi mobiiliseadme turvaliseks kasutamiseks

PrintPDF Jaga

Tänapäevane mobiiliseade, olgu selleks siis nutitelefon või tahvelarvuti, on sisuliselt miniatuurne arvuti, milles me saame hoida oma e-kirju, dokumente, kontaktandmeid, pilte ja videosid.

Samuti võimaldab mobiiliseade juurdepääsu interneti võrgulehtedele, sotsiaalvõrgustikele, samuti rakenduste poodidele ning filmi- ja muusikakanalitele. Mobiiliseadme turvaline kasutamine ja selles oleva info kaitsmine on sama oluline kui oma rahakoti hoidmine.

 1. Kasutage alati koodiga ekraanilukku. Mobiiliseadme ekraanilukuga kaitsmine võib tunduda ebamugav, kuid ainult nii saate olla kindlad, et võõral puudub võimalus juurdepääsuks seadmes olevatele andmetele ning nende kuritarvitamisele.

  Näiteks võidakse sisestada suhtluskeskkondadesse Teie nimel postitusi, saata eritasulisi sõnumeid või näha ning kuritarvitada mobiiliseadmesse salvestatud paroole.
 2. Paigaldage viirusetõrje. On ju kinnitamata reegel, et laua- või sülearvutisse paigaldame alati viirusetõrje. Kuna mobiiliseade on nagu arvuti, peaksime viirustõrjega varustama ka oma mobiiliseadme. Viirusetõrje rakendusi on nii tasulisi kui ka tasuta.

  Näited: AVG, Kaspersky, F-Secure, McAfee jt.
 3. Loobuge mittevajalikust. Juhul kui kasutamiseks puudub hetkel praktiline vajadus, lülitage oma mobiiliseadmes välja sinihammas (bluetooth), wifi, GPS.

  Selliselt toimides kaitsete oma mobiiliseadet võimalike rünnete eest ning ei lase kolmandatel osapooltel koguda Teie asukoha – ja profiiliandmeid. Lisaks turvalisusele säästate nii ka mobiiliseadme akut.
 4. Hoiduge tundmatutest rakenduste poodidest. Uuringute kohaselt levib 2/3 viirustest alternatiivsetest rakenduspoodidest, mis on reeglina vaikimisi Teie mobiiliseadmes keelatud. Kuigi ka telefonitootja ametlikes poodides (Google Play, Apple App Store) võib olla probleemset tarkvara, on sealt selle eemaldamine lihtsam ja koordineeritum ning riskid seetõttu väiksemad.
 5. Uurige rakenduse tausta. Enne allalaadimist uurige iga uue rakenduse tausta. Kes on selle rakenduse teinud, kas tegu on tuntud ja usaldusväärse tegijaga? Kas, vaatamata tuttavale nimele – on see üldse õige rakendus?

  Näiteks mitte väga ammu levis Angry Birdsi nime kandev libarakendus, mis allalaetuna hakkas eritasulisi sõnumeid saatma. Internetipõhiseid kõnesid võimaldav rakendus Viber laeb taustal nutitelefonis oleva telefoniraamatu üles oma serverisse. Kui usaldusväärne see aga on?
 6. Kontrollige rakenduste paigaldamisel üle nende soovitavad ligipääsud.

  Kas rakendus soovib saada õigust lugeda Teie kontakte, saata sõnumeid või küsida asukohta? Juhul kui Teie arvates pole rakendusel selliseid kasutajaandmeid vaja, siis loobuge rakenduse paigaldamisest.
 7. Kasutage uuendusi. Kui rakendusest ilmub uus versioon, laadige alati uuendus (Update). Nii saate eemaldada võimalikke rakenduse algses versioonis parandamata olnud vigu.
 8. Vältige avaliku turvamata WiFi võrgu kasutamist. Kaitsmata WiFi võrku kasutades (kohvikud, kaubanduskeskused jt) saavad teised sama võrgu kasutajad ilma suurt vaeva nägemata näha, milliseid võrgulehti Te külastate, millised pildid, videod või filmid Teie arvutis on või isegi seda, mis on Teie e-kirjade sisu.

  NB! WiFi võrku sisselogimise kasutajanimi ja parool on mõeldud kasutaja tuvastamiseks, need ei turva WiFi võrgus olevat liiklust.
 9. Kasutage kaughaldust. Juhul kui mobiiliseadme tootja pakub veebipõhist kaughaldust, kasutage seda võimalust kindlasti. See võimaldab kaotatud või varastatud mobiiliseadme eemalt lukustada, sellest andmed kustutada või telefoni asukohta määrata.

Päästa Liisa ID!
TerviseandmeteKaitsefoorum
targalt internetis bänner